Şiir Çağrısı

“Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem.” – 6 Haziran 2013’te 10.000 kişilik bir kalabalığa seslenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şair Mehmet Akif Ersoy’un sözlerini aktarıyor.

Türkiye’deki gösterilerle ilgili PEN İngiltere için bir yazı kaleme alan Alev Yaman ve Erda Halisdemir’e göre Erdoğan aynı konuşmasında Mehmet Akif Ersoy’un destansı nazım eseri Safahat’ten ve Yunus Emre’den de alıntı yaptı. Şiir, Türkiye’deki mücadelenin ayrılmaz bir parçası ve hiçbir hükümet, siyasetçi veya siyasi parti kamusal alana hâkim olamayacağı gibi şiirin izah, ilham ve ikna gücünü tek başına elinde tutma hakkına da sahip değildir. Dünyanın çeşitli ülkelerinden şairler olarak biz, Erdoğan hükümetinin baskı altında tuttuğu ifade özgürlüğü alanlarıyla söylemlerine katkıda bulunabilmek için şiirlerimizle #DirenTürkiye ve #DirenGezi diyoruz.

Türkiye’nin birçok yerinde yaratıcı sözler ve hareketlerle süren direnişin birer yansıması veya çevirisi niteliğindeki dizelerimizle dayanışmaya destek veriyor, sizi de aramıza davet ediyoruz.

Direniş konusunu işleyen yeni veya daha önce başka bir yerde yayımlanmış şiirlerinizi e-postayla bize göndermenizi veya İnternet’te yayımlanan yeni şiirlerden bizi haberdar etmenizi istiyoruz. E-posta adresimiz: solidarityparkpoetry@gmail.com. En fazla üç şiiri kendinizi tanıtan kısa bir metinle ve direnişle ilgili duygularınızı yansıtan bir resim veya kendi fotoğrafınızla birlikte bize gönderin. İşaret dilleri ve görsel şiirler de dâhil olmak üzere bütün dillerde yazılmış şiirlerinizi bekliyoruz. Şiirinizin tanınmış bir çevirmen tarafından yapılmış bir İngilizce çevirisi varsa onu da bize iletin. Türkçe-İngilizce dil çifti arasında çalışan çevirmenlerin de yardımına ihtiyacımız var!

“Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım. Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz” – Yunus Emre

PEN İngiltere metni: http://www.englishpen.org/blog-erdogan-rallies-base-with-fiery-rhetoric/

Sevgilerimizle,

Editörler,
Nia Davies, Sascha Akhtar ve Sophie Mayer

Advertisements

One response to “Şiir Çağrısı

  1. Pingback: Solidarity Park – poems for #resisturkey / #OccupyGezi / #direngeziparki | Sky like that

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s